Budowa linii elektroenergetycznej 400 kV w zakresie oddziaływania na środowisko podlega ciągłej kontroli od momentu projektowania do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Od czasu dostosowania przepisów do standardów obowiązujących w UE, kontrolę sprawują nie tylko organy administracji rządowej i samorządowej, ale również organizacje ekologiczne czy społeczności lokalne, które z mocy prawa mają zapewniony dostęp do informacji o ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Głównymi aktami prawnymi, poprzez które mogą kontrolować poprawność przebiegu procesu inwestycyjnego, są:
W ocenie wpływu planowanej linii elektroenergetycznej 400 kV Chełm - Lublin Systemowa na środowisko zostaną określone, opisane i ocenione we właściwy sposób dla każdego indywidualnego przypadku bezpośrednie oraz pośrednie skutki przedsięwzięcia dla następujących elementów:
Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko musi spełniać rygorystyczne wymogi, określone w wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych. Właściwie przeprowadzone postępowanie kończy wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Bez takiej decyzji Inwestor nie może ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę linii.
Przed oddaniem do eksploatacji, Inwestor musi dokonać pomiarów kontrolnych poziomów pól elektromagnetycznych i hałasu emitowanych przez linię. Tylko pozytywne wyniki tych pomiarów będą umożliwiały ubieganie się o pozwolenie na jej użytkowanie.