Energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni nie można magazynować. Oznacza to, że system przesyłowy musi być na tyle elastyczny, aby w każdym momencie dostarczyć odpowiednią ilość energii do odbiorców. Aby zapewnić jego właściwe funkcjonowanie, niezbędne jest utrzymywanie i rozwój sieci najwyższych napięć, dzięki którym można przesłać największą ilość energii w najkrótszym czasie oraz zminimalizować straty w trakcie jej przesyłu.
PSE realizują zadania operatora systemu przesyłowego w oparciu o posiadaną sieć przesyłową najwyższych napięć, którą tworzy (stan na 31 grudnia 2020 r.):
Budowa linii 400 kV Chełm - Lublin Systemowa, to kolejny krok w stronę modernizacji sieci przesyłowej.
Plan całej sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć możecie Państwo pobrać z działu „Materiały do pobrania”.
Dostarczenie energii elektrycznej do gospodarstw domowych jest możliwe dzięki właściwemu funkcjonowaniu rozległego systemu przesyłu energii, czyli systemu stacji i linii elektroenergetycznych o różnych napięciach. W uproszczeniu, cały proces od momentu wytworzenia do dostarczenia energii odbiorcy wygląda następująco:
Linia przebiegać będzie przez jedno województwo (lubelskie), trzy powiaty (lubelski, łęczyński i chełmski) oraz dziewięć gmin (Niemce, Wólka, Spiczyn, Łęczna, Puchaczów, Cyców, Siedliszcze, Wierzbica, Chełm). Połączy istniejącą stację Chełm (CHS) oraz istniejącą stację Lublin Systemowa.
Stacja elektroenergetyczna 220/110 kV Chełm zlokalizowana jest na terenie gminy Chełm leżącej w powiecie chełmskim, zaś stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Lublin Systemowa zlokalizowana jest na terenie gminy Niemce leżącej w powiecie lubelskim.
Wybudowanie dwutorowej linii 400 kV Chełm - Lublin Systemowa stanowi ważny element zaplanowanej rozbudowy sieci przesyłowej w południowo-wschodniej części Polski. Zadanie to powiązane jest bezpośrednio z planowaną rozbudową stacji 400/110 kV Lublin Systemowa oraz stacji 220/110 kV Chełm.
Linia 400 kV Chełm - Lublin Systemowa stanie się – po wybudowaniu – istotnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zapewni stabilność pracy KSE i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do systemu dystrybucyjnego, którym energia dostarczana jest do odbiorców. Czynniki te powodują, że jest ona inwestycją o znaczeniu ponadlokalnym.
Realizacja tej inwestycji stanowi realizację celów publicznych, wskazanych w art. 6 pkt. 2 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dn. 21.08.1997 r. (Dz. U. z 1997, nr 115, poz. 741 z późn. zm.) i jest inwestycją celu publicznego, dzięki czemu może korzystać ze specjalnych przepisów prawa przewidzianych dla tego rodzaju przedsięwzięć.
Linia 400 kV Chełm - Lublin Systemowa jest elementem rozbudowy sieci przesyłowej we wschodniej części kraju. Rozbudowa ta ma zapewnić:
Planowana linia ma zostać wybudowana w konfiguracji do przesyłu mocy o napięciu 400 kV z wykorzystaniem słupów o konstrukcji dwutorowej na całej swojej długości. Będzie ona wyposażona w przewody fazowe dla jednego toru 400 kV oraz dwa odgromowe przewody światłowodowe (OPGW). Drugi tor 400 kV pozostanie niewyposażony.
Zakres prac obejmuje m.in.:
Po podpisaniu umowy na realizację inwestycji, Wykonawca przystąpił do prac związanych z ustaleniem optymalnego przebiegu trasy linii, przede wszystkim biorąc pod uwagę istniejące i planowane obszary zabudowy mieszkaniowej i tereny cenne przyrodniczo. Zgodnie z założeniami, linia przebiegać będzie przez obszary należące do województwa lubelskiego, kilku powiatów i gmin. Ostateczny przebieg zostanie wyznaczony w wyniku analizy wariantów, przeprowadzanej w trakcie oceny oddziaływania na środowisko i wprowadzenia korekt trasy wynikających m.in. z uwarunkowań społecznych, planistycznych lub technicznych.
Łączna długość linii wyniesie ok. 70 km.
Rozwiązania techniczne projektowanej linii: